Ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ βράβευσε αθλητές των Σωμάτων Ασφαλείας και των Ενόπλων Δυνάμεων (εικόνες) - Σύλλογος Μέριμνας Εργαζομένων Λιμενικού Σώματος

Σύλλογος Μέριμνας Εργαζομένων Λιμενικού Σώματος

Πολιτιστικός Σύλλογος Μέριμνας Εργαζομένων Λιμενικού Σώματος Αρ.Μητρώου 5253/19

Δευτέρα, 2 Μαρτίου 2020

Ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ βράβευσε αθλητές των Σωμάτων Ασφαλείας και των Ενόπλων Δυνάμεων (εικόνες)

Βραβεύτηκαν αθλητές και αθλήτριες μέλη των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας για τις αθλητικές τους επιδόσεις, και διακρίσεις τους μέσα στο 2019, στη διάρκεια ειδικής τελετής που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Πολεμικού Μουσείου στην Αθήνα, παρουσία του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ Στρατηγού Κωνσταντίνου Φλώρου. Η τελετή διοργανώθηκε από το Ανώτατο Συμβούλιου Αθλητισμού Ενόπλων Δυνάμεων (ΑΣΕΑΔ) του ΓΕΕΘΑ.

Καλύτεροι αθλητές/-τριες των ΕΔ και ΣΑ για το 2019 ανακηρύχθηκαν οι: 

α. Υποπλοίαρχος (ΕΦ/Ο) Χρήστος Βολικάκης ΠΝ  (ποδηλασία)

β. Λιμενοφύλακας Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου  (δισκοβολία)

Καλύτερη ομάδα Ενόπλων Δυνάμεων για το 2019 ανακηρύχθηκε:

Η εθνική ομάδα Τοξοβολίας των ΕΔ για την κατάκτηση της 1ης θέσεως στο ομαδικό του σύνθετου Τόξου Ανδρών στο ευρωπαϊκό στρατιωτικό πρωτάθλημα Τοξοβολίας του CISM, αποτελούμενη από τους:  

α. Ανθυπασπιστή Χρήστο Σπαταλά  

β. Κελευστή Ιωάννη Λεκάτη  

γ. Στρατιώτη Ανδρέα Κουκουζέλη  

Το έπαθλο αθλητικής προσφοράς και ήθους παρέλαβε ο Λοχαγός (ΔΒ) Καλίνικος Κρεάνγκα (επιτραπέζια αντισφαίριση).

Στην τελετή βραβεύθηκαν οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας για τις επιτυχίες που κατέκτησαν το 2019

α. Ναύτης Εμμανουήλ Καραλής  (αλμα επι κοντώ)

β. Αστυφύλακας Νικόλαος Μαύρος (ιστιοπλοία)

γ. Αστυφύλακας Περικλής Αϊδηνίδης Περικλής (ιστιοπλοία)

α. Υποπλοίαρχος ΛΣ Γεωργία Χειμώνα (ιστιοπλοία)

β. Αντιπλοίαρχος ΛΣ Αντώνιος Μπουγιούρης (Ιστιοπλοία)

η. Λοχαγος (ΜΧ) Αγγελική Ανδριοπούλου  (θαλάσσιο σκι)

α. Αρχιλοχίας Βασίλειος Μέξης  (τοξοβολία)

β. Επισμηνίας Θεόδωρος Κουγιουμτζίδης (τοξοβολία) 

γ. Στρατιώτης Παναγιώτης Ξιαρχογιαννόπουλος Παναγιώτης  (τοξοβολία)

α. Επιπυραγός Φωτεινή Βαβάτση (τοξοβολία)

β. Σμηναγός (Δ) Ευαγγελία Ψάρρα  (τοξοβολία)

γ. Υπολοχαγός (ΥΝ) Μαρία Σαμαρά  (τοξοβολία)

Το βραβείο πολυνίκων ομάδων των πρωταθλημάτων ΕΔ και ΣΑ δόθηκε στις ομάδες :  

α. του Στρατού Ξηράς

β. του Αρχηγείου Ελληνικής Αστυνομίας 

Το βραβείο πολυνίκων ομάδων των πρωταθλημάτων των στρατιωτικών παραγωγικών σχολών ΕΔ και ΣΑ για το 2019 δόθηκε στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων.

Το έπαθλο για το «ευ αγωνίζζεσθαι» δόθηκε στη σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας.

Με ειδικό βραβείο τιμήθηκε η ιστιοπλοϊκή ομάδα της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων, αποτελούμενη από:

Κυβερνήτες: Αντιπλοίαρχος (Ε) Δημήτριος Σουβαλτζής ΠΝ και καθηγητής Ιστιοπλοϊας Ανοιχτής Θαλάσσης Θεόδωρος Τσουλφάς.

Ως πλήρωμα:

Ο Υπολοχαγος (ΠΖ) Κων/νος Τσιγκαράς – Κωνσταντινίδης,
Ο Υπολοχαγος (ΠΒ) Ιωάννης Γκράσης
Ο Σημαιοφορος Γεώργιος Δαμουλάκης ΠΝ 
Ο Σημαιοφορος Στέργιος- Όμηρος Μόκκας ΠΝ  
Η Σημαιοφόρος (Μ) Βενετία Γιαννακοπούλου ΠΝ
Ειδική Βράβευση: 

Με ειδικό βραβείο τιμήθηκε ο βετεράνος αθλητής ποδοσφαίρου Ιωάννης Ιωάννου, ο οποίος κατέκτησε την 1η θέση στο παγκόσμιο στρατιωτικό πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου του CISM το έτος 1952.

Τέλος, τιμητικές διακρίσεις για τη συνδρομή τους στο έργο του Ανωτάτου Συμβουλίου Αθλητισμού Ενόπλων Δυνάμεων απονεμήθηκαν στους:

α. Όμιλο Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων ΜΕΤΑΞΑΣ

β. AIR CHINA